Prskavka je jakýmsi druhem zábavní pyrotechniky, který není vůbec nebezpečný, proto ji milují malí i velcí. Bavit asi nikdy nikoho nepřestane. Přeci bez prskajících prskavek by to nebyly opravdové vánoce. Jejich historie sahá až do 17. století, kdy prskavka prvně pobavila a zpestřovala náladu anglickému králi Jakubovi I.
Víte, odkud prskavky pocházejí?
Málokdo ví, že prskavky, které se prodávají v Evropě, byly vyrobeny v českých Nemšeticích. To je jediné místo, kde se prskavky v Čechách, a v Evropě vůbec, vyrábějí. Menší firma Drutep v ústeckém kraji zaměstnává asi 30 dělníků, kteří se podílejí na výrobě této zábavné pyrotechniky.
Prskavky jedině ručně
Prskavky nejsou jen ty obyčejné tyčinky na drátku, je jich nespočet tvarů i velikostí. Všechny se vyrábějí ručně, jedinými pomocníky při jejich výrobě jsou štípačky na drát a nýtovačka. Ostatní je již na zaměstnancích, kteří se tu od roku 1952 výrobě věnují.
Jak se vyrábějí?
Postup výroby je velmi jednoduchý. Základem je vždy drát, za který se prskavka drží. Ten se nastříhá na požadovanou velikost a poté se namočí do speciální směsi a nechá se celý den vyzrát, aby hmota zaschla. Po zaschnutí je potřeba udělat ještě jeden nános, aby správně prskaly. Každá prskavka tak projde při výrobě rukama několika lidí.
Tajná směs
Složení prskavkové směsi je přísně tajné. Jediné složky, které obsahují, a jsou odtajněné, jsou dextrin, který hmotu pojí, litinová drť, která tvoří jiskry, a dusičnan barnatý, který podporuje hoření.
Bezpečné prskání
Bezpečnostní normy na výrobu prskavek jsou velmi přísné, proto je výsledný produkt bezpečný. Evropské předpisy jsou dokonce dva – jeden pro vnitřní použití prskavek, a druhý pro venkovní použití. Ty, co si budete chtít zapálit doma, musejí být dlouhé maximálně 30 centimetrů. Ty delší, některé mohou měřit až metr, smíte zapalovat jen venku. Mají totiž dlouhý oharek, a tak hrozí možnost požáru.
Kupte si prskavky a prskejte si pro radost!