Sociální sítě sice umožňují velmi rychlou komunikaci, jsou dobrým prostředkem k seznamování a udržování kontaktu, někteří lidé na nich ale zveřejňují zbytečně mnoho osobních informací, aniž by si uvědomili, že jsou vidět veřejně a snadno zneužitelné.
Jak tomu zabránit:
1) Dobře si promyslete, KOMU JE sdílená informace určena, pokud zadáte sdílet VEŘEJNĚ, už to zpět vzít nepůjde, raději se dvakrát ujistěte, že jste danou informaci sdíleli jen pro okruh lidí, pro který byla určena.
2) To samé platí i pro zveřejňování informací o jiných lidech, s myšlenkou, že máte v úmyslu sice polichotit, můžete jim naopak nechtěně ublížit.
3) Dobře zvažte zveřejňování soukromých fotek, zvláště fotek Vašich dětí, sociální sítě jsou pro pedofily „žně“, natož plné fotek malých hrajících si dětí. To by mělo platit u zveřejňování fotek na internetu vůbec.
4) Pozor si dejte také na příliš mnoho osobních informací, abyste jednoho rána nepřišli do práce a kolega Vám neřekl, to jsem nevěděl, že máš více profilů.
5) Už vůbec nezveřejňujte na sociálních sítích DATUM odjezdu na dovolenou, zlodějům tak přímo otevíráte dveře.
6) Svým dětem vysvětlete, že přesná adresa, velmi osobní fotky apod. na sociálních sítích nemají co dělat, pokud se o ně chtějí podělit se svými přáteli, tak pokud to ještě neumí, vysvětlete jim, jak si vytvoří okruh přátel, kterým je pošlou.
7) Také jim vysvětlete, jak se kopírují a šíří fotky na sociálních sítích a internetu obecně, jakmile tam jednou fotka je, kdokoliv ji může zneužít.
8) Dejte u svého dítěte také pozor na poměrně nově rozvinutý fenomén šikany přes internet. Zadal si tam Váš potomek příliš mnoho informací, i přes Vaše varování zveřejňuje kde co, může se mu stát, že si tak znepřátelí někoho ze školy, a ten třeba i se spolužáky si založí „falešný profil“, přes který mu posílá urážlivé zprávy apod.
9) Pokud chcete mít pod kontrolou profil svého dítěte, nenarušujte jeho soukromí tím, že z něj pod nějakou záminkou vymámíte heslo a tajně mu profil budete sledovat, nejrozumnější bude s dítětem o všem mluvit.