Jóga je, především mezi muži, stále považována za spíše ženské cvičení. Za něco nudného, neefektivního, statického, co nemá žádný vliv na rozvoj síly, obratnosti či vytrvalosti. Z části za to může neznalost, z části to, že moderní jógové lekce jsou přizpůsobovány ženskému „publiku“. Když pomineme to, že tento názor je nesprávný ve své podstatě, může nabídnout těmto pochybovačům alternativu v podobě power jógy, při níž se zapotí i ten nejtrénovanější borec.
Nadstavba slova power
Oproti klasické józe, která se vyznačuje dlouhými výdržemi v polohách (asánách) a důrazem na celkové zklidnění, dýchání, relaxaci a protažení, nabízí powerjóga především dynamiku. Je v podstatě oproštěná od duchovního základu a soustředí se na rozvoj vlastností tělesných. Techniky rozvíjejí tělo jako celek, nejedná se o izolované procvičování partií. Tím se zlepšuje nervosvalová spolupráce, zefektivňuje se pohyb. Jógové polohy navíc umožňují během „posilování“ těla rozvíjet kloubní flexibilitu, což ve výsledku přináší další pozitivní vliv na ekonomii pohybu v normálním běžném životě.
Pro koho se hodí?
Pokud je vaším cílem nárůst svalů, obří bicepsy, hruď jako zvon, nebude toto cvičení vaší hlavní náplní. Přesto jej ale úplně nezatracujte, později vysvětlíme proč. Nejvhodnějšími kandidáty pro powerjógu jsou ti, kteří potřebují:
· vyrýsovat svalstvo
· zvýšit kloubní pohyblivost
· protáhnout svaly a šlachy
· zpevnit střed těla
· zlepšit stabilitu
· rozvíjet dýchání
Vraťme se zpět ke kulturistům a bodybuilderům. Pro vás je powerjóga vhodná jako doplňkové cvičení. Zvedání velkých vah negativně ovlivňuje postavení kloubů, především mezi obratli. Zároveň tím, že se cvičí izolovaně, chybí svalům spolupráce s nervovým systémem, dochází k jejich zkracování. Tento styl cvičení může být pak úspěšně kompenzován právě zařazením dvou tréninků jógy měsíčně.