Superpotravina
Chia semínka se mohou zařadit podobně jako jiné druhy rostlinných semen mezi superpotraviny. Tento výraz jim nebyl přidělen náhodou, od běžné stravy se odlišují množstvím využitelných složek, jako jsou vitamíny, antioxidanty, enzymy, proteiny a zdravé tuky. Proto se také konzumují v malých dávkách, aby je organismus dokázal efektivně využít.
S trochou nadsázky se dají přirovnat k makovým zrnkům, mák totiž obsahuje rovněž velmi vysoké množstvívápníku a chia semínka jej v sobě ukrývají přibližně pětinásobnou dávku ve srovnání s kravským mlékem. Velmi vysoký je také obsah železa, který několikanásobně přesahuje jeho množství ukryté v kopřivách, nebo ve špenátu.
Jsou zdrojem vitamínů skupiny B, provitamínu A, vitamínů E a K, nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6, a kromě vápníku a železa také fosforu, draslíku, manganu, selenu, zinku a mědi. Velký význam mají také antioxidanty, které pomáhají eliminovat volné kyslíkové radikály, zvláště při jejich nadbytku způsobeném nevhodnou stravou, stresem, nedostatkem či nadbytkem pohybu, a smogem.
Význam rostlinných klíčků
Klíčící rostlinky potřebují ke svému počátečnímu růstu velké množství živin, proto jsou také všechna semena a ořechy jimi doslova nabité. Jestliže započne klíčící proces, dochází uvnitř semene k významným biochemickým reakcím, při nichž se pomocí živých enzymů štěpí jednotlivé složky a přeměňují na lépe využitelné prvky. Tento proces znali již naši dávní předkové, kteří nechávali vzejít v miskách obiloviny, luštěniny a další semena, a intuitivně dodávali do svého organismu také potřebný vitamín C, který byl cenný zvláště v zimním období.
Této pradávné lidské zkušenosti můžeme podrobit i chia na klíčení, vyklíčí již za několik dnů a ke konzumaci jsou ideální klíčky dlouhé zhruba 1 cm. Mohou trochu působit problémy v nakličovacích miskách, kde působením vlhkosti tvoří na povrchu slizový povlak, proto se doporučuje klíčit je, podobně jako řeřichu, na papírových ubrouscích, nebo buničině (vatě).