Proč se vyplatí šetřit peníze na důchod?


Penzijní připojištění patří do tak zvaného třetího důchodového pilíře. Do tohoto pilíře patří i doplňkové penzijního spoření. Podle dostupných informací v první variantě pojištění je až 3,7 milionu smluv a v nové variantě je téměř milion tisíc smluv.

Pokud se ptáte, zda je správně si na důchod šetřit, tak se ptáte správně a odpověď je jednoznačně ano. Když si k tomu připočítáte štědrou státní podporu státu a zaměstnavatelů, stává se tento typ spoření na důchod jedním z těch, které se na finančním trhu nejvíce vyplatí.
investice a čas.jpg

Jakou variantu si vybrat?

Pokud se neumíte rozhodnout mezi starší variantou a novější variantou penzijního pojištění či spoření, možná vás překvapí, že u těchto obou druhů smluv lze čerpat státní příspěvek až do výše 230,- Kč měsíčně a pokud budete měsíčně posílat i vyšší částku než tisíc korun, můžete si pak snížit i daňový základ.
muž s propiskou.jpg

Základním rozdílem mezi oběma pak je, že penzijní připojištění si již od roku 2013 nelze sjednat. Noví zájemci, kteří chtějí spořit na penzi si tak mohou sjednat již pouze doplňkové penzijní spoření. Stará smlouva však může pokračovat, pokud nechce převádět svou starou smolovou právě na nové podmínky spoření.

Dalším velmi výrazným rozdílem je, že v původní verzi stát přímo poskytovatelům nařizuje, co smí s penězi dělat, kam je mohou a nemohou investovat. Smlouva se například nikdy nemohla dostat do mínusu a existuje zde GARANCE, že ze smlouvy dostanete minimálně to, co jste si na spoření zasílali.

U nové varianty však již tak přísné podmínky nejsou a ze strany státu existuje pouze regulace a dozor centrální banky, aby penzijní společnosti s penězi svých klientů nepracovali příliš odvážně. Oproti původním smlouvám však můžou společnosti investovat vaše peníze již ve větším riziku. Lidé si při zřízení mohou nastavit svoji vlastní investiční strategii, tedy společnosti diktují, jak se s jejich penězi bude zacházet. Zde u těchto nových produktů však neexistuje omezení, že se smlouva nesmí dostat do mínusu. V rámci toho, že konkurence na poli tohoto produktu je velmi výrazná, existují i penzijní společnosti, které již svým klientům také jistou garanci toho, že se jim část peněz určitě vrátí, poskytují.
 

Proč je výhodné šeřit na důchod takto?

Pokud byste si platili 3.000,- Kč měsíčně, budete získávat ročně úplně plný státní příspěvek, což je za rok 2.760,- Kč a daňový základ si pak můžete snížit až o 24.000,- Kč za rok.