Na růst spotřeby nealkoholických nápojů se podepsalo pěkné počasí, které vládne čím dál častěji, ochota občanů víc utrácet a také dobrá ekonomická nálada. Češi patří ve srovnání s jinými Evropskými zeměmi k průměru ve spotřebě. Největší spotřeba se zaznamenala vloni v Německu. Tam se spotřebovalo průměrně 347 litrů nealkoholických nápojů na osobu. A třeba nejméně nealkoholických nápojů vypili v Litvě 188 litrů na osobu.
– Spotřeba nealkoholických nápojů vzrostla oproti loňskému roku o 2%. Češi v loňském roce vypili v průměru 215 litrů, v předešlém roce to bylo cca 212 litrů. Největší spotřeba se týká limonád celých 57%, hned za nimi jsou balené vody asi čtvrtina, sirupy 15% a džusy 5%.
– Průměrně to je 2,3 miliardy litrů nealkoholických nápojů, na každého připadá 124 litrů sycených nápojů a 50 litrů balených vod.
– V horkých letních dnech se pochopitelně pije více. V chladnějším počasí saháme po slazených nápojích. Trend ochucených nealkoholických piv je dávno pryč. Letos vévodí s poptávkou po zdravějším životním stylu spotřeba nápojů se sníženým energetickým obsahem.
– Nealkoholických nápojů je v dnešní době nepřeberné množství. Každý prodejce nabízí prakticky to samé ve větším nebo menším množství. Vybírat můžeme z balené pitné vody, která je, co se týče zdraví ze všech těchto nápojů nejlepší, pak jsou to perlivé a neperlivé vody, které jsou jemně sycené až perlivé, ochucené vody i bez příchuti, široká nabídka je různých druhů limonád a sirupů, džusy, ledové čaje různých značek a třeba i iontové nápoje. Koupit si můžeme i nealkoholická vína a piva ty jsou i ochucená.
– Recept na nealkoholické nápoje
– Citronáda: na litrový džbánek přijde šťáva ze 3-4 citronů, cukrový rozvar podle chuti a jeden celý citron na dozdobení
– Ledový čaj: na 1 skleničku čaje potřebujeme sáček s oblíbeným čajem, cukr nebo ovocný sirup, ¼ citronu a hodně ledu
– Melounové osvěžení: na 1,5 litrů nápoje 3 hrnky melounové dužiny bez pecek, 750 ml studené vody, trochu cukru, šťáva z ½ citronu a led