Chcete ve vašem domově probudit pozitivní energii a vytvořit harmonické prostředí pro život? Pak se inspirujte starým čínským učením zvaným Feng shui (nebo také Feng šuej). Podle této nauky je nejdůležitější umístění kuchyně a ložnice. Pokud budete dodržovat její zásady, získali jste recept na kvalitní a spokojený život.
Jednoduchost je hlavním principem Feng shui. A ačkoliv se jedná o starobylé umění, lze jeho zásady využít i v současné době pro moderní techniku a přístroje. Aby energie mohla proudit po prostoru, nesmí jí nic překážet. Vyhněte se tedy přeplácanému pokoji s mnoha zbytečnými věcmi.
Zvolte správné barvy
Nesmíte zapomenout ani na volbu ideálních Feng shui barev. Tou může být například zelená, která má uklidňující účinky a hodí se zejména do ložnice, nebo žlutá, jenž taktéž symbolizuje pohodu, přírodu a růst rostlin. Naopak bílá barva symbolizuje pocit čistoty a hodí se hlavně do kuchyně.
Nejdůležitější je však uspořádání nejen místností, ale zejména nábytku a bytových doplňků po prostoru. Například kovové předměty by se měli nacházet v severní části, kdežto místo pro zábavu (například stůl s počítačem nebo televize) by měl směřovat na západ.
V místnosti by se měli nacházet předměty, které vás budou spojovat s přírodou. Mohou to být květiny, sklo, které je vyrobené z písku a spojuje vás tak se zemí, nebo předměty hnědé či šedé barvy. Tyto předměty přinesou do místnosti klid a pohodu. V těchto místech bude docházet k největšímu proudění energie, měly by se tedy nacházet ve vaší blízkosti.
Zásady Feng shui:
· Pozitivní energii posílíte zaoblenými hrany.
· V ložnici by se neměla nacházet žádná technika – od budíku, přes televizi a počítač, až po rádio.
· Kuchyň by neměla být umístěna přímo proti schodišti.
· U rodinných domů je ideální, když garáž není součástí domu, ale nachází se mimo něj.
· Ve vícepatrovém domě by nad ložnicí neměla být umístěna kuchyň. Kuchyň a ložnice zase nemá být pod toaletou.
· V podkrovních bytech či domech není dobré umisťovat postel pod šikmou střechu.